Forening for Boghaandværks Diplom

Foreningens diplom er indstiftet i 1980 til påskønnelse af godt bogarbejde. Diplomet tildeles hvert år een eller flere bogteknikkere og bogkunstnere.

Listen for nedenstående årstal anses for at være komplet
2015
All the Way to Paris, grafisk designstudie
Rasmus Koch (f. 1970)
2014
Anders Sune Berg, fotograf
Helle Vibeke Jensen
2013
Lars Hedegaard, håndbogbinder
Jakob Martin Strid
2012
Hans Meyer, håndbogbinder
Louise Zyskind
2011
Allan Daastrup, grafisk tilrettelægger og skriftdesigner
Camilla Jørgensen, grafiker
Søren Damstedt, grafiker
Roberto Fortuna (f. 1958)
2010
Pernille Klemp
Helle Marietta Pedersen
2009
Bettina Kjærulff-Schmidt, grafiker
Jens Gregersen, kunstner og ornitolog
2008
Louise Hilmar, grafiker
Joakim Eskildsen, f 1971 (f. 1971)
Maria Lundén
2007
Grete Hvam. grafiker
Marianne Grøndahl (1938-2012)
2006
Dorte Cappelen, grafiker
Janne Klerk, fotograf
Nete Banke (f. 1953)
2005
Kay Werner Schmidt, grafisk designer
Peter Brandes (f. 1944)
Jens Marcus Lindhe (f. 1958)
2004
Jakob Sunesen, tegner
Dorte Karrebæk
2003
Flemming Haxholdt, scanneroperatør
Gertrud Jensen, grafiker
Karsten Bundgaard, fotograf
2002
Kristin Wiborg, grafiker
Åse Eg Jørgensen (f. 1958)
2001
Jens Bertelsen, arkitekt og grafiker
Carl-H. K. Zakrisson
2000
Michael Jensen, grafiker
Per Nørhaven (f. 1945)
1999
Hedda Bank, grafiker
Jørgen Sparre, grafiker
1998
Henrik Hertz, reprofabrikant
Ruben Blædel (f. 1962)
1997
Sven Reiner Johansen, grafiker
Poul Ib Henriksen, f 1937 (f. 1937)
1996
Arne Gullander, bogtrykker
Denis Pedersen, faktor
Harvey Macaulay (f. 1958)
Ole Sporring (f. 1941)
1995
Erik Crillesen, direktør
Jens Lorentzen, grafiker
Ole Zøfting-Larsen, grafiker
1994
Anders Kidmose, grafiker
Kim Pedersen, grafiker
Ida Balslev-Olesen
Keld Helmer-Petersen (1920-2013)
1993
M Fotosats
Reiner Mikkelsen, bogtrykker
Anne Rohweder (f. 1942)
1992
Egon Møller Christensen, adm.dir.
Ole Nielsen, overfaktor
Poul Lauridsen, sætterichef
1991
George Abrams, skriftdesigner (USA)
Mette Overgaard, grafiker
Jørgen Kristensen, f 1949 (f. 1949)
Eric Mourier (f. 1939)
Mette Mourier (f. 1943)
1990
ikke uddelt
1989
Michael Malling (1943-2007)
Jon Ranheimsæter
1988
Axel Surland, grafiker
1987
Carl Vang Petersen, grafiker
1986
Kitte Fennestad (d. 2016)
1985
John Ovesen, grafiker
Poul Nielsen (Krohn), trykker
Jane Muus (1919-2007)
1984
Torben Skov, grafiker
Mia Okkels (f. 1941)
1983
Anita Amundsen, billedredaktør
Fyns Afdeling, FfB
1982
Torben Petersen Bjarnholdt, reproduktion
Thorkild Hagel Olsen

pil op Til toppen af siden