Knud V. Engelhardts Mindelegat

Stiftet af Karen Elisabeth Engelhardt den 29-11-1932 til minde om, arkitekt Knud V. Engelhardt (1882-1931). Fundatsen ændret i 1934, 1955 og 1961.

Legatkapitalen var på 10.000 kr. Der uddeles den 11. februar (hans fødselsdag) en årlig portion til en mand eller kvinde,

"der inden for den anvendte kunst har vist sig i besiddelse af særlige formgivende evner, fortrinsvis på de områder, der udgjorde det centrale i KVE's virke, således som han selv har specificeret det i kataloget til Kunstudstillingen på Charlottenborg 1927 og dertil således formet, at tingene altid på praktisk måde opfylder deres formål under brug".

Legatet tildeles nu uden ansøgning (oprindelig efter ansøgning) en af legatbestyrelsen udpeget kunstner.

Den første bestyrelse bestod af:
Arkitekt Jesper Tvede, museumsinspektør Sigurd Schultz og frøken Karen E. Engelhardt (formand).

2018
Claus Due (f. 1971)
2017
Jens Martin Skibsted
2011
Mads Quistgaard
2005
Kasper Salto (f. 1967)
2004
Bodil Manz (f. 1943)
2003
Ole Munk (f. 1956)
2002
Steen Ejlers
2001
Jens Bertelsen (f. 1956)
1999
Eric Mourier (f. 1939): sammen med Mette Mourier
Mette Mourier (f. 1943): sammen med Eric Mourier
1998
Kim Naver (f. 1940)
1997
Anders Hermansen (f. 1960)
1996
Else Marie Frandsen (1946-2006)
1995
Eli Reimer (1916-2001)
1994
Vibeke Lassen Nielsen (f. 1939)
1993
Ole Zøfting-Larsen (f. 1939)
1992
Bo Linnemann (f. 1953)
1991
Poul Søgren
1990
Peter Hiort (1940-2013)
1989
Jørn Damsgaard (f. 1943)
Steen Lange (f. 1944)
1988
Steen Eiler Rasmussen
1987
Freddy Breck
1986
Per Mollerup (f. 1942)
1982
Jens Nielsen (1937-1992)
1981
Knud Holscher (f. 1930)
1979
Vibeke Klint (f. 1927)
1977
Poul Kristensen (1922-2014)
1976
Erik Magnussen, f 1940 (f. 1940)
1974
Jens Møller-Jensen, f 1938 (f. 1938)
1973
Erik P.G. Olsen, f 1920 (f. 1920)
1971
Nils Fagerholt (f. 1933)
1969
Henry Anton Knudsen (1932-1985)
Listen for nedenstående årstal anses for at være komplet
1967
Bo Bonfils (f. 1941)
1966
Bent Rohde (f. 1928)
1965
Poul Kjærholm (1929-1980)
1964
Elisabeth Ramsing
1963
Naur Klint (1920-1978)
1962
ikke uddelt
1961
Poul Sæbye (1889-1965)
1960
Edith Weinreich
1959
Austin Grandjean (1930-2006)
1958
Søren Sass (f. 1926)
1957
Claus Achton Friis (1917-1999)
1956
Erik Ellegaard Frederiksen (1924-1997)
1955
ikke uddelt
1954
Ebba Florentine Alexander (1914-2010)
1953
Karen Clemmensen, f 1917 (1917-2001)
1952
ikke uddelt
1951
Nils Koppel (1914-2009)
1950
Erling Zeuthen Nielsen (1910-1981)
1949
Erik Herløw (1913-1991)
1948
Jacob Hermann (1910-1995)
1947
Agner Christoffersen, f 1907 (1907-1993)
1946
ikke uddelt
1945
Svenn Eske Kristensen (1905-2000)
1944
Mogens Zieler (1905-1983)
1943
Ib Andersen (1907-1969)
1942
Flemming Lassen (1902-1984)
1941
Frode Jørgensen (1903-1988)
1940
Rigmor Andersen (1903-1995)
1939
Ole Wanscher (1903-1985)
1938
Jacob E. Bang (1899-1965)
1937
H.G. Skovgaard (1898-1969)
1936
Poul Gøtzsche (1904-1987)
1935
Mogens Koch (1898-1992)
1934
Gunnar Biilmann Petersen (1897-1968)
1933
S.O. Hertz

Kilde:

Erik Ellegaard Frederiksen: Knud V. Engelhardt. Arkitekt & Bogtrykker 1882-1931. Foreningen for Boghaandværk, Arkitektens Forlag, 1965. Side 125 (hvor der også er liste over modtagere af mindelegatet til og med 1964).

pil op Til toppen af siden