Litteraturpriser sorteret efter år. Del 1935 - 1939

Denne side er under stadig udbygning.


1800-1804 - 1805-1809 - 1810-1814 - 1815-1819 - 1820-1824 - 1825-1829 - 1830-1834 - 1835-1839 - 1840-1844 - 1845-1849
1850-1854 - 1855-1859 - 1860-1864 - 1865-1869 - 1870-1874 - 1875-1879 - 1880-1884 - 1885-1889 - 1890-1894 - 1895-1899
1900-1904 - 1905-1909 - 1910-1914 - 1915-1919 - 1920-1924 - 1925-1929 - 1930-1934 - 1935-1939 - 1940-1944 - 1945-1949
1950-1954 - 1955-1959 - 1960-1964 - 1965-1969 - 1970-1974 - 1975-1979 - 1980-1984 - 1985-1989
1990 - 1991 - 1992 - 1993 - 1994 - 1995 - 1996 - 1997 - 1998 - 1999
2000 - 2001 - 2002 - 2003 - 2004 - 2005 - 2006 - 2007 - 2008 - 2009
2010 - 2011 - 2012 - 2013 - 2014 - 2015 - 2016 - 2017

1935

Det Anckerske Legat

1935 Hans Hartvig Seedorff Pedersen

Det Anckerske Legat - andre modtagere

1935 Jørgen Gudmundsen-Holmgreen
1935 Johan Hye-Knudsen
1935 Jais Nielsen, f 1885

H.C. Andersen-Mindemedaillen

1935 ikke uddelt

Otto Benzons Forfatterlegat

1935 Leck Fischer

Tagea Brandts Rejselegat

1935 Bodil Ipsen
1935 Thit Jensen
1935 Lilly Lamprecht
1935 Valfrid Palmgren Munch-Petersen
1935 Jonna Neiiendam
1935 Johanne Ostenfeld Christiansen

Emma Bærentzens Legat

1935 Cai M. Woel

[Holger] Drachmannlegatet

1935 Hakon Holm

Eckersberg-Medaillen

1935 Thomas Harning

Festskrift

1935 Valdemar Vedel: Festskrift til Valdemar Vedel fra venner og elever

Finansloven

1935 Hulda Lütken

Frimærke eller pengeseddel

1935 Knud Rasmussen, f. 1879: frimærke, Danmark

Astrid Goldschmidts Legat

1935 Aase Hansen

Gyldendals Boglegat

1935 Knuth Becker

Holberg-Medaillen

1935 Sven Clausen

Ingenio et arti

1935 Gunna Breuning-Storm
1935 Carl Gandrup

Konkurrence

1935 Esther Bonnesen: Danske Dramatikeres Forbunds dramatikerkonkurrence, 1. præmie: En kongesøn (dramatik)
1935 Aage Brodersen: Ude og Hjemme: 2. præmie for romanen I Danmark er jeg født
1935 Sigurd Elkjær: Ude og Hjemmes romankonkurrence: Jakob og Hagar (roman)
1935 Leck Fischer: Dramatiker-konkurrence, 2. præmie: Barnet. Kynisk komedie i tre akter (dramatik)
1935 Martin Glanner: Carlsberg-Tuborgfondets Dramatikerkonkurrence, præmieret: Birte (dramatik)

Kraks Blå Bog

1935 Leck Fischer

Københavns Universitets Guldmedalje

1935 Mogens Pihl
1935 Gudrun Sterner Petersen

Carl Møllers Legat

1935 Kelvin Lindemann

Rongeske Fonds Legat

1935 Carl Østerbye

San Cataldo-legatet

1935 Knud Wiinstedt

Selskabet for de skiønne og nyttige Videnskabers Pris

1935 Knuth Becker: Det daglige brød (roman) og Verden venter (roman)

Teaterpokalen

1935 Jonna Neiiendam

Videnskabernes Selskabs pris

1935 Knuth Becker: Verden venter I-II (roman)

1936

Det Anckerske Legat

1936 Leck Fischer

Det Anckerske Legat - andre modtagere

1936 Adam Fischer
1936 Finn Høffding
1936 Henrik Schouboe

H.C. Andersen-Mindemedaillen

1936 Aage Rasmussen: Paa havsens bund (roman)

Herman Bangs Mindelegat

1936 Aage Madelung

Otto Benzons Forfatterlegat

1936 Knuth Becker

Thorvald Bindesbøll Medaljen

1936 Carl Mortensen, f 1861

Tagea Brandts Rejselegat

1936 Elna Borch
1936 Valborg Borchsenius
1936 Karen Callisen
1936 Ebba Carstensen
1936 France Ellegaard

Emma Bærentzens Legat

1936 Karl Bjarnhof
1936 Ulf Hoffmann
1936 Marcus Lauesen
1936 Ellen Silkeborg
1936 Peter Tutein

Dansk Forfatterforenings legat

1936 Jørgen Nielsen

[Holger] Drachmannlegatet

1936 Hans Ahlmann
1936 Emil Bønnelycke

Eckersberg-Medaillen

1936 Adam Fischer
1936 Georg Jacobsen, f 1887
1936 Herluf Jensenius
1936 Aage Rafn
1936 Arnoff Thomsen

Finansloven

1936 Jørgen Nielsen
1936 C.M. Norman-Hansen
1936 Nis Petersen

Astrid Goldschmidts Legat

1936 Johannes Wulff

Holberg-Medaillen

1936 ikke uddelt

Ingenio et arti

1936 Hilda Borgstöm
1936 Agnes Lindh
1936 Tora Teje
1936 Lauritz Melchior

Konkurrence

1936 Svend Aage Bremer: Nationaltidendes ugeromankonkurrence, vinder: Postbox 104 (trykt i avisen 1-11-1936)
1936 Sigurd Elkjær: International Romankonkurrence: Mellem hav og fjord (roman, 1. præmie)
1936 Aage Weimar: Nationaltidendes konkurrence om bedste underholdningsroman: 1. præmie for Gbèkré-mordet Udg. som bog 1940 med titlen Mordet i laboratoriet

Københavns Universitets Guldmedalje

1936 F.J. Billeskov Jansen: (alm. litteraturvidenskab)

V.H. Michaelsens Legat for unge tegnere

1936 Ib Andersen

Carl Møllers Legat

1936 Martin A. Hansen

Ny Carlsbergfondets Romerstipendium

1936 Gottfred Eickhoff

San Cataldo-legatet

1936 Hans Ahlmann

Alfred Schmidts legat

1936 Arne Ungermann

Teaterpokalen

1936 Else Skouboe

Thorvaldsen Medaillen

1936 Niels Hansen Jacobsen

Tuborgfondet

1936 Gerda Ploug Sarp: rejselegat til England

Udlandet - Henrich Steffens-prisen

1936 Olav Duun

Overretssagfører L. Zeuthens Mindelegat

1936 Marcus Lauesen

Æresborger

1936 Johannes Jørgensen: i Svendborg

Æresdoktor

1936 J. Christian Bay: dr.litt. h.c. ved Elmhurst College, USA

1937

Det Anckerske Legat

1937 Nis Petersen

Det Anckerske Legat - andre modtagere

1937 C.H. Debois
1937 Henrik Starcke
1937 Ernst Zeuthen

H.C. Andersen-Mindemedaillen

1937 ikke uddelt

Otto Benzons Forfatterlegat

1937 Johannes Wulff

Tagea Brandts Rejselegat

1937 Birgit Engell
1937 Astrid Friis
1937 Nathalie Krebs
1937 Clara Pontoppidan
1937 Anna Schytte

Emma Bærentzens Legat

1937 Aage Dons
1937 Kelvin Lindemann
1937 Knud Sønderby
1937 Johannes Wulff

[Holger] Drachmannlegatet

1937 Valdemar Rørdam

Eckersberg-Medaillen

1937 Niels Lergaard

Finansloven

1937 J. Anker Larsen
1937 Karen Blixen
1937 Helene Strange

Astrid Goldschmidts Legat

1937 [Carl Erik] Soya

Gyldendals Herman Bang legat

1937 Viggo F. Møller

Holberg-Medaillen

1937 Valdemar Rørdam

Ingenio et arti

1937 Madeleine Bréville-Silvain
1937 Lilly Lamprecht
1937 Agis Winding

Konkurrence

1937 Carl Angelius Andersen: 2. præmie i hørespilkonkurrence: Solo-Teatret brænder (dramatik, udsendt 5-2-1937)
1937 Aage J.Chr. Pedersen: Lars Lynge ta'r sin tørn (roman, vinder af Hagerups Forlags drengebogskonkurrence)
1937 Peter Anders Pedersen-Sejerbo: Hagerups konkurrence om bedte drengebog, præmieret: Storflyver

Københavns Universitets Guldmedalje

1937 Anna Sophie Seidelin: Biedermeier i den tyske litteratur
1937 Christian Westergård-Nielsen

Sophus Michaëlis' Legat

1937 Jacob Paludan

V.H. Michaelsens Legat for unge tegnere

1937 Mogens Bøggild
1937 Aage Sikker Hansen

Carl Møllers Legat

1937 Mogens Linck

Neuhausens præmie

1937 Gunnar Hansen, f 1901

Selskabet for de skiønne og nyttige Videnskabers Pris

1937 Marie Bregendahl

Studenternes æreskunstner, Kbh.

1937 Poul Reumert

Teaterpokalen

1937 ikke uddelt

Thorvaldsen Medaillen

1937 Gerhard Henning
1937 Niels Skovgaard

Udlandet - + Andre priser

1937 Erik Lundsgaard: pris i Nya Dagligt Allahanda's Nordiska Författartävling
1937 Sally Salminen: Tollanderska priset fra Svenska Litteratursällskapet i Finland

Udlandet - Henrich Steffens-prisen

1937 Gunnar Gunnarsson

Æresdoktor

1937 Kaj Birket-Smith: University of Pennsylvania, dr.scient.
1937 Carsten Høeg: Athen Universitet (dr.phil.)

Æresmedlem

1937 H.St. Holbeck: H.C. Andersen-Samfundet

1938

Det Anckerske Legat

1938 Guðmundur Kamban

Det Anckerske Legat - andre modtagere

1938 Axel P. Jensen, f 1885
1938 Henry Luckow-Nielsen
1938 Otto Mortensen

H.C. Andersen-Mindemedaillen

1938 ikke uddelt

Otto Benzons Forfatterlegat

1938 Agnes Henningsen

Tagea Brandts Rejselegat

1938 Johanne Brun
1938 Inge Lehmann
1938 Gerda Ploug Sarp
1938 Ulla Poulsen Skou
1938 Christine Swane

Emma Bærentzens Legat

1938 Vilhelm Gross
1938 Aase Hansen
1938 Erling Kristensen
1938 Mogens Linck

[Holger] Drachmannlegatet

1938 Hulda Lütken

Eckersberg-Medaillen

1938 Karl Agger
1938 Paul Høm
1938 Mogens Koch
1938 Axel Salto

Finansloven

1938 Paul la Cour

Gyldendals Boglegat

1938 Anders Thuborg

Gyldendals Herman Bang legat

1938 Aase Hansen

Holberg-Medaillen

1938 Th.A. Müller

Ingenio et arti

1938 Henrik Bentzon
1938 Else Højgaard
1938 Margot Lander

Konkurrence

1938 C.J. Andersen: om skuespil til Bellahøj-udstillingen 1938, 2. præmie (opført ved rundskuet i Sønderborg, 2.-3. sept. 1938)
1938 Carlo Andersen: Dansk præmie i Den interskandinaviske Kriminalroman-konkurrence med Krigstestamentet
1938 Fredrik Nygaard: Friluftsskuespil, 1. præmie: Ske bonden hans ret (dramatik)
1938 Aage J.Chr. Pedersen: konkurrence udskrevet af bladet Børn og Dansk Skolescene: Som dine dage er (3. præmie)
1938 Ludvig Søndergaard: Ill. Familie-Journals novellekonkurrence med novellen Kærlighedens varsel
1938 Aage Weimar: Hasselbalchs interskandinaviske kriminalromankonkurrence: 2. præmie for Tango doloroso

Sophus Michaëlis' Legat

1938 H.C. Branner
1938 Peter Freuchen

V.H. Michaelsens Legat for unge tegnere

1938 Helge Refn

Carl Møllers Legat

1938 Olaf Gynt

Henrik Pontoppidans Mindefond

1938 Harald Herdal

Rongeske Fonds Legat

1938 Mogens Linck

Alfred Schmidts legat

1938 Ragnvald Blix

Studenternes æreskunstner, Kbh.

1938 Kaj Munk

Teaterpokalen

1938 Harald Lander

Tuborgfondet

1938 Carl Jensen, f 1887

Udlandet - Henrich Steffens-prisen

1938 Verner von Heidenstam

Æresdoktor

1938 Frederik Vinding Kruse: Norges universitet
1938 J.M.T. Winther: fra den teologiske skole i Blair (USA)

Æresmedlem

1938 Vilhelm Andersen: Holberg-Samfundet

1939

Det Anckerske Legat

1939 Harald Herdal

Det Anckerske Legat - andre modtagere

1939 Gerhard Henning
1939 Svend Erik Tarp

H.C. Andersen-Mindemedaillen

1939 Jens Gielstrup: Kys til højre og venstre (roman)

Otto Benzons Forfatterlegat

1939 Aage Dons

Thorvald Bindesbøll Medaljen

1939 Hans W. Larsen, f 1886
1939 Carl Mortensen, f 1861
1939 J.C. Schlichtkrull

Tagea Brandts Rejselegat

1939 Karen Blixen
1939 Elisif Fiedler
1939 Ingeborg Nørregaard Hansen
1939 Ingeborg Steffensen
1939 Hedvig Strömgren
1939 Julie Vinter Hansen

Emma Bærentzens Legat

1939 Harald Herdal
1939 Michael Tejn

[Holger] Drachmannlegatet

1939 Hans Kirk
1939 Alba Schwartz

Festskrift

1939 Niels Møller: Festskrift til Niels Møller på firsårsdagen 11. december 1939

Fødselsdagsfest

1939 Martin Andersen Nexø: fest på Bellahøj

Gyldendals Herman Bang legat

1939 Jørgen Nielsen

Oluf Hartmanns Mindelegat

1939 Oluf Høst

Robert Hirschsprungs Mindelegat

1939 Merete Bodelsen
1939 Karl Larsen, f. 1897

Holberg-Medaillen

1939 Jacob Paludan

L.A. Hviids Legatlån

1939 Johannes Allen

Ingenio et arti

1939 Johannes Buchholtz
1939 Ellen Jørgensen
1939 Karin Nellemose
1939 Robert Storm Petersen

Konkurrence

1939 Maria Andersen: Hagerups Forlags pigebogskonkurrence: Tudemarie (præmieret)
1939 Ellen Bonnesen: Hagerups Forlags pigebogskonkurrence: Gerd (vinder)
1939 Minna Dahl: Hagerups Forlags pigebogskonkurrence: Brit (præmieret)
1939 Anna Kamp: Hagerups Forlags pigebogskonkurrence: Sanna og hendes mor (præmieret)
1939 Meta Moe: Nordisk romankonkurrence, prisbelønning: Fru Lene Bang (roman)
1939 Antonius Nielsen: Ill. Familie-Journal: 2. præmie med novellen To iblandt mange
1939 Gerhard Rasmussen: konkurrence om kristelig roman, 1. præmie: Klaus (roman)
1939 Rose Thyregod: Hagerups Forlags pigebogskonkurrence: Tobias og Flabbi (præmieret)

Københavns Universitets Guldmedalje

1939 Johannes Sløk

Sophus Michaëlis' Legat

1939 Cai M. Woel

V.H. Michaelsens Legat for unge tegnere

1939 Herluf Bidstrup

Carl Møllers Legat

1939 Michael Tejn

Neuhausens præmie

1939 Folmer Bendtsen: Stålværket (maleri)
1939 Ejgil Vedel

Rongeske Fonds Legat

1939 Johan Galster
1939 Dan Sterup-Hansen
1939 Michael Tejn
1939 Carl Østerbye

Rundskuelegatet

1939 Ulf Rasmussen, f 1913

San Cataldo-legatet

1939 Kirsten Jensenius
1939 Morten Jensenius
1939 Mogens Klitgaard
1939 Georg Rønberg

Alfred Schmidts legat

1939 Herluf Bidstrup

Studenternes æreskunstner, Kbh.

1939 Betty Nansen

Teaterpokalen

1939 Clara Pontoppidan
1939 Johannes Poulsen: pokal skænket til Teatermuseet på årsdagen for Johannes Poulsens død

Udlandet - Henrich Steffens-prisen

1939 Mailo Talvio

Æresmedlem

1939 Vilhelm Andersen: Bakkehuset
1939 Vilhelm Andersen: Studenterforeningen, Kbh.


1990 - 1991 - 1992 - 1993 - 1994 - 1995 - 1996 - 1997 - 1998 - 1999
2000 - 2001 - 2002 - 2003 - 2004 - 2005 - 2006 - 2007 - 2008 - 2009
2010 - 2011 - 2012 - 2013 - 2014 - 2015 - 2016 - 2017