Teaterpokalen

Bemærk venligst, at listen ikke er komplet.

2016
Christian Lollike
2015
Maria Lucia Heiberg Rosenberg (f. 1984)
2014
Olaf Johannessen (f. 1961)
2013
Thure Lindhardt (f. 1974)
2012
Ole Lemmeke (f. 1959)
2011
Ulla Henningsen, f 1951 (f. 1951)
2010
Bodil Jørgensen, f 1961 (f. 1961)
2009
Steen Stig Lommer (f. 1960)
2008
Silja Schandorff (f. 1969)
2007
Lars Mikkelsen, f 1964 (f. 1964)
2006
Nicolas Bro (f. 1972)
2005
Gudrun Bojesen (f. 1976)
2004
Peter Langdal (f. 1957)
2003
Jytte Abildstrøm (f. 1934)
2002
Geir Sveaass (f. 1951)
2001
Birgitte Federspiel (1925-2005)
2000
Søren Pilmark (f. 1955)
1999
Søren Sætter-Lassen (f. 1955)
1998
Tammi Øst
1997
Birthe Neumann (f. 1947)
1996
Lars Brygmann (f. 1957): tale af Bent Mohn i Politiken 10-07-1996
1995
Karen-Lise Mynster (f. 1952)
1994
Tommy Kenter (f. 1950)
1993
Aksel Erhardtsen, f 1927 (1927-2010)
1992
Preben Kristensen (f. 1953)
1991
Kirsten Olesen (f. 1949)
1990
Nikolaj Hübbe (f. 1967)
1989
Ulla Gottlieb (f. 1945)
Berrit Kvorning (f. 1949): ensemblepris for Autumn and Winter
1988
Klaus Hoffmeyer (f. 1938)
1987
Kai Løvring (1931-2002)
1986
Mercedes (Rialto Teatret)
1985
Ole Ernst (1940-2013)
1983
Lily Broberg (1923-1989)
1982
Lis Jeppesen, f 1956 (f. 1956)
1981
Erik Mørk (1925-1993)
1980
Frits Helmuth (1931-2004)
1979
Erik Paaske (1933-1992)
1978
Karen Margrethe Bjerre (1942-2008): Frk. Marquerite (monolog)
1977
Olaf Ussing (1907-1990)
1976
Ove Sprogøe (1919-2004)
1974
Morten Grunwald (f. 1934)
1973
Ghita Nørby
1972
Jørgen Reenberg (f. 1927)
1971
Buster Larsen (1920-1993)
1970
Preben Neergaard (1920-1990)
1969
Preben Harris (f. 1935)
1968
John Price (1913-1996)
1967
Edvin Tiemroth (1915-1984)
1966
Bendt Rothe (1921-1989)
1965
Lone Hertz (f. 1939)
1964
Henning Moritzen (1928-2012)
1963
Ernst Bruun Olsen
1962
Bodil Udsen (1925-2008): Glade dage (dramatik)
1961
Erik Bruhn (1928-1986)
1960
Poul Reichhardt (1913-1985)
1959
Thorvald Larsen, f 1892
1958
Sam Besekow
Clara Pontoppidan (1883-1975)
1957
Karin Nellemose (1905-1993)
1956
Lily Weiding (f. 1924)
1955
Margrethe Schanne (1921-2014)
1954
Ingeborg Brams (1921-1989)
1953
Peer Gregaard (1913-1998)
1952
Osvald Helmuth (1894-1966)
1951
Bodil Kjer (1917-2003)
1950
Johannes Meyer (1884-1972)
1949
Ellen Gottschalch (1894-1981)
1948
Mogens Wieth (1919-1962)
1947
Margot Lander (1910-1961)
1946
Kjeld Abell
1945
Maria Garland (1889-1967)
Cai Hegermann-Lindencrone, f 1881 (1881-1947): ekstra uddeling: for ledelsen af Det kgl. Teater i besættelsesårene 1940-45
1944
Berthe Qvistgaard (1910-1999)
1943
Per Knutzon (1897-1948)
1942
Liva Weel (1897-1952)
1941
Angelo Bruun (1898-1956)
1940
Thorkild Roose (1874-1961)
1939
Clara Pontoppidan (1883-1975)
Johannes Poulsen (1881-1938): pokal skænket til Teatermuseet på årsdagen for Johannes Poulsens død
1938
Harald Lander (1905-1971)
1937
ikke uddelt
1936
Else Skouboe (1898-1950)
1935
Jonna Neiiendam (1872-1938)
1934
Henrik Bentzon (1895-1971)
1933
Holger Gabrielsen (1896-1955)

Andre modtagere:
Thomas Lund, f 1974 (f. 1974)

pil op Til toppen af siden